چکیده خطبه های نماز جمعه شهرستان آران و بیدگل /31 فروردین 1397

چکیده خطبه های نماز جمعه شهرستان آران و بیدگل /31 فروردین 1397

حجت الاسلام علیرضا خدمتی نژاد خطیب موقت نماز جمعه این هفته آران و بیدگل با اشاره به حمله اخیر چند کشور غربی به سوریه گفت: این حملات به بهانه تخریب تاسیسات شیمیایی در حالی صورت گرفت که...

آیت الله سید احمد خاتمی پنجشنبه شب در آئین گرامیداشت یاد شهید مدافع حرم مهدی دهقان یزدلی

آیت الله سید احمد خاتمی پنجشنبه شب در آئین گرامیداشت یاد شهید مدافع حرم مهدی دهقان یزدلی

آیت الله سید احمد خاتمی پنجشنبه شب در آئین گرامیداشت یاد شهید مدافع حرم مهدی دهقان یزدلیگفت: دشمن به دنبال ضربه زدن به کشور از سه محور اقتصادی، سیاسی و فرهنگی برای شکستن مقاومت مردم است...

پرس و جو / برخي مي گويند اخلاق از دين جلوتر است. جواب چيست؟

پرس و جو / برخي مي گويند اخلاق از دين جلوتر است. جواب چيست؟

برخي مي گويند اخلاق از دين جلوتر است. جواب چيست؟ چگونگی ارتباط دین با اخلاق، از مباحث بسیار دیرین است تا جایی که حتی در نظریات افلاطون نیز در باره بحث شده است و جالب آن که در عصر معاصر...

برگزاری جلسه درس اخلاق استاد معظم حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی طباطبائی دوشنبه 97/01/20

برگزاری جلسه درس اخلاق استاد معظم حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی طباطبائی دوشنبه 97/01/20

سیدعلی طباطبائی در 29 جمادی الثانی 1386 ه‍ . ق برابر با 22 /7 / 1345 در مهدی شهر سمنان در یک خانواده مذهبی و زحمتکش به دنیا آمدم تا سال 1360 همراه با تحصیلات، مشغول کار و تلاش و فعالیت...

پرس و جو / ما خدا را قبول داریم و می‌خواهیم خدایمان را آن طور که دوست داریم عبادت کنیم، نه آن طور که دیگران دیکته می‌کنند.

پرس و جو / ما خدا را قبول داریم و می‌خواهیم خدایمان را آن طور که دوست داریم عبادت کنیم، نه آن طور که دیگران دیکته می‌کنند.

اولاً مسلمانی که نماز نخواند و یا در نماز تنبل باشد، مثلاً گاهی بخواند و گاهی نخواند و یا آخر وقت و بی‌حوصله بخواند را «تارک الصلوه – یعنی ترک کننده‌ی نماز» و یا «کاهل الصلوه – یعنی...

پرس و جو / فرق شفا گرفتن ما [شیعیان] با کسانی که از طرق کانال‌های ماهواره‌ای، چوب، سنگ و غیره شفا می گیرند (که من اعتقادی به آنان ندارم)چیست؟

پرس و جو / فرق شفا گرفتن ما [شیعیان] با کسانی که از طرق کانال‌های ماهواره‌ای، چوب، سنگ و غیره شفا می گیرند (که من اعتقادی به آنان ندارم)چیست؟

تشیع بر این باور حقه و قابل اثبات است که هیچ مبدأ صدوری به غیر از حق تعالی «رب العالمین» وجود ندارد و به غیر از او هر چه هست، مانند انسان، محدود، فقیر و محتاج است، حتی ملائک و انبیاء و...

 • سلسله نشست های بصیرتی مشق انقلاب/شنبه 1 اردیبهشت 97 با حضور برادر بسیجی دکتر علیرضا فرجی
 • چکیده خطبه های نماز جمعه شهرستان آران و بیدگل /31 فروردین 1397
 • حدیث روز 330
 • گزارش تصویری درس اخلاق استاد حجت الاسلام و المسلمین سید علی طباطبائی/حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل/97/01/20
 • برنامه امتحانات نیم سال دوم سال تحصیلی 97-96 حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل
 • حدیث روز 329
 • آیت الله سید احمد خاتمی پنجشنبه شب در آئین گرامیداشت یاد شهید مدافع حرم مهدی دهقان یزدلی
 • برنامه آموزشی پنجشنبه های نیم سال اول سال تحصیلی 96-97 از 97/01/23 ال 97/02/06
 • پرس و جو / برخي مي گويند اخلاق از دين جلوتر است. جواب چيست؟
 • برگزاری جلسه درس اخلاق استاد معظم حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی طباطبائی دوشنبه 97/01/20
 • پرس و جو / ما خدا را قبول داریم و می‌خواهیم خدایمان را آن طور که دوست داریم عبادت کنیم، نه آن طور که دیگران دیکته می‌کنند.
 • پرس و جو / فرق شفا گرفتن ما [شیعیان] با کسانی که از طرق کانال‌های ماهواره‌ای، چوب، سنگ و غیره شفا می گیرند (که من اعتقادی به آنان ندارم)چیست؟

پرس و جو / آیا اکنون که مبرهن است پادشاه و شاهزادگان سعودی با درآمد حجاج به لهو و لعب در آمریکا و اروپا پرداخته و به رژیم سفاک صهینونیسم (اسرائیل) کمک می‌کنند، آیا باز هم حج یا زیارت خانه‌ی ‌خدا واجب و لازم است و کمک غیر مستقیم به آنها نیست؟!

در احادیث بسیار وارد شده است که شیطان برای هر کسی از راه خودش وارد می‌شود. مثلاً به کافر هوس‌باز می‌گوید: زندگی محدود به دنیاست و لذتش را ببر. ولی به مؤمن می‌گوید: تو را با این همه گناه به درگاه الوهیت راهی نیست پس بی‌خود امید به رحمت نداشته باش – یا: این نماز تو کامل نیست و یا ریایی است، پس ترکش کن و ... .

مسئله‌ی فوق که معلوم است از ناحیه‌ی خناسان القا می‌شود نیز یکی از همان طرق‌های ورود شیطان برای بازدارندگی از انجام فریضه‌ی حج و نیز زیارت خانه‌ی خدا و حرم‌های مدینه‌ است. لذا به نکات ذیل دقت فرمایید:

الف – تکلیف مسلمین انجام فرایض الهی است و نه تفتیش چگونگی مصرف بهره‌وران مادی از عبادت مسلمین. مگر اهل بیت (ع) در زمان حکومت خلفای باطل و جایر بنی‌امیه و بنی‌العباس به حج مشرف نمی‌شدند؟ لذا فریضه باید انجام گردد، هر چند که سود ناشی از مصرف مؤمن یا مسلم در انجام فریضه، در جای نادرستی مصرف گردد.

به عنوان مثال ممکن است شما نه فقط برای زیارت، بلکه برای انجام فرایض دیگری مانند زیارت والدین و ارحام با هواپیما یا قطار متعلق به یک شرکت خارجی عازم شوید و می‌دانید که آن شرکت یا صهیونیستی است و یا فرقی با آن ندارد. آیا فریضه‌ی خود را ترک می‌کنید؟ آیا وقتی از کامپیوتر و اینترنت برای طرح سؤال دینی و دریافت پاسخ خود استفاده می‌کنید، نمی‌دانید که اغلب ماهواره‌ها، شبکه‌ها، تکنولوژی و شرکت‌ها متعلق به آنهاست؟ آیا استفاده نمی‌کنید؟!

همان‌هایی که این شبهات را مطرح می‌کنند، چرا نمی‌گویند: به اخبار شبکه‌های خبری صهیونیستی گوش نکنید – فیلم‌های آنان را نبینید – از تکنولوژی آنها استفاده نکنید – مواد خوراکی یا پوشاکی تولید آنان را نخرید ...، و فقط می‌گویند که به حج نروید؟!

ب – اگر چه اغلب سران سعودی و کشورهای عرب فاسد و خوش‌گذران هستند، اما دلیل نمی‌شود که ما به طور قطع حکم دهیم که پول حجاج و زوار را صرف خوش‌گذرانی و کمک به اسرائیل می‌کنند.

یک محاسبه ساده نشان می‌دهد که رقم درآمد ناشی از حج در مقابل سایر درآمدهای سعودی، رقم قابل توجهی نیست. سالانه حدود یک میلیون و دویست هزار نفر به حج و حداکثر 800 هزار نفر به عمره مشرف می‌شوند. اگر فرض بگیریم که هر زائر متوسط 1500 دلار هزینه نماید، مجموع درآمد حاصله برابر با سالانه سه میلیارد دلار می‌گردد که همه‌ی این بودجه به جیب سران فاسد نمی‌رود. بلکه از صاحبان شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌ها گرفته تا رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و ... دریافت کننده‌ی این وجوه هستند. اما سعودی روزانه حداقل 7 میلیون بشکه نفت به قیمت متوسط هر بشکه 80 دلار می‌فروشد که درآمد روزانه‌ی آن برابر با 560 هزار دلار و سالانه‌ی آن برابر با حدود 205 میلیارد دلار می‌باشد که مستقیماً به جیب سران و صاحبان سهام وابسته سرازیر می‌گردد. و این رقم به غیر از رقم مشابه دیگر و سود حاصله از مشارکت‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، بورس و ... می‌باشد.

حال چرا ما باید گمان کنیم که به رغم هزینه‌های کلان حرمین شریفین و شهرهای مکه، مدینه، جده و مناطقی چون منا و عرفات، سران هوسران عرب با همین سه میلیارد دلار حجاج به فساد و کمک به اسرائیل می‌پردازند و درآمد نفتی را خرج حرمین و شهرها می‌نمایند؟

به طور قطع هزینه‌ی آب و برق و تهویه‌ رسانی به دو حرم مکه و مدینه و تعمیرات، شهرسازی و بازسازی و نگهداری، بیش از سالانه سه میلیارد دلار است و حال آن که چنان چه بیان شد، درآمد ناشی از عزیمت حجاج و زوار بین همه‌ی شرکت‌ها و کسبه توزیع می‌گردد.

 • استاد سید محمد موسوی

  استاد سید محمد موسوی

 • استاد محمود جمشیدی

  استاد محمود جمشیدی

 • استاد امیرحسین مدیحی بیدگلی

  استاد امیرحسین مدیحی بیدگلی

 • استاد عادل مقدم

  استاد عادل مقدم

 • استاد عبدالرسول شاهسون

  استاد عبدالرسول شاهسون

 • استاد حمدالله شهباز ثانی

  استاد حمدالله شهباز ثانی

 • استاد محمد حسن دلالزاده

  استاد محمد حسن دلالزاده

 • استاد محمدرضا رمضانی بیدگلی

  استاد محمدرضا رمضانی بیدگلی

حوزه علمیه المهدی(عج) : شهرستان آران و بیدگل ، سه راه معین آباد ، خیابان سلیمان صباحی ، خیابان مختص آباد   |   تلفن : ۵۴۷۲۷۲۷۸-۰۳۱   |   فکس : ۵۴۷۲۱۹۸۰   |   کدپستی : ۸۷۴۱۷۴۶۵۵۵   |   almahde@mailfa.org