چکیده خطبه های نماز جمعه شهرستان آران و بیدگل /31 فروردین 1397

چکیده خطبه های نماز جمعه شهرستان آران و بیدگل /31 فروردین 1397

حجت الاسلام علیرضا خدمتی نژاد خطیب موقت نماز جمعه این هفته آران و بیدگل با اشاره به حمله اخیر چند کشور غربی به سوریه گفت: این حملات به بهانه تخریب تاسیسات شیمیایی در حالی صورت گرفت که...

آیت الله سید احمد خاتمی پنجشنبه شب در آئین گرامیداشت یاد شهید مدافع حرم مهدی دهقان یزدلی

آیت الله سید احمد خاتمی پنجشنبه شب در آئین گرامیداشت یاد شهید مدافع حرم مهدی دهقان یزدلی

آیت الله سید احمد خاتمی پنجشنبه شب در آئین گرامیداشت یاد شهید مدافع حرم مهدی دهقان یزدلیگفت: دشمن به دنبال ضربه زدن به کشور از سه محور اقتصادی، سیاسی و فرهنگی برای شکستن مقاومت مردم است...

پرس و جو / برخي مي گويند اخلاق از دين جلوتر است. جواب چيست؟

پرس و جو / برخي مي گويند اخلاق از دين جلوتر است. جواب چيست؟

برخي مي گويند اخلاق از دين جلوتر است. جواب چيست؟ چگونگی ارتباط دین با اخلاق، از مباحث بسیار دیرین است تا جایی که حتی در نظریات افلاطون نیز در باره بحث شده است و جالب آن که در عصر معاصر...

برگزاری جلسه درس اخلاق استاد معظم حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی طباطبائی دوشنبه 97/01/20

برگزاری جلسه درس اخلاق استاد معظم حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی طباطبائی دوشنبه 97/01/20

سیدعلی طباطبائی در 29 جمادی الثانی 1386 ه‍ . ق برابر با 22 /7 / 1345 در مهدی شهر سمنان در یک خانواده مذهبی و زحمتکش به دنیا آمدم تا سال 1360 همراه با تحصیلات، مشغول کار و تلاش و فعالیت...

پرس و جو / ما خدا را قبول داریم و می‌خواهیم خدایمان را آن طور که دوست داریم عبادت کنیم، نه آن طور که دیگران دیکته می‌کنند.

پرس و جو / ما خدا را قبول داریم و می‌خواهیم خدایمان را آن طور که دوست داریم عبادت کنیم، نه آن طور که دیگران دیکته می‌کنند.

اولاً مسلمانی که نماز نخواند و یا در نماز تنبل باشد، مثلاً گاهی بخواند و گاهی نخواند و یا آخر وقت و بی‌حوصله بخواند را «تارک الصلوه – یعنی ترک کننده‌ی نماز» و یا «کاهل الصلوه – یعنی...

پرس و جو / فرق شفا گرفتن ما [شیعیان] با کسانی که از طرق کانال‌های ماهواره‌ای، چوب، سنگ و غیره شفا می گیرند (که من اعتقادی به آنان ندارم)چیست؟

پرس و جو / فرق شفا گرفتن ما [شیعیان] با کسانی که از طرق کانال‌های ماهواره‌ای، چوب، سنگ و غیره شفا می گیرند (که من اعتقادی به آنان ندارم)چیست؟

تشیع بر این باور حقه و قابل اثبات است که هیچ مبدأ صدوری به غیر از حق تعالی «رب العالمین» وجود ندارد و به غیر از او هر چه هست، مانند انسان، محدود، فقیر و محتاج است، حتی ملائک و انبیاء و...

 • سلسله نشست های بصیرتی مشق انقلاب/شنبه 1 اردیبهشت 97 با حضور برادر بسیجی دکتر علیرضا فرجی
 • چکیده خطبه های نماز جمعه شهرستان آران و بیدگل /31 فروردین 1397
 • حدیث روز 330
 • گزارش تصویری درس اخلاق استاد حجت الاسلام و المسلمین سید علی طباطبائی/حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل/97/01/20
 • برنامه امتحانات نیم سال دوم سال تحصیلی 97-96 حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل
 • حدیث روز 329
 • آیت الله سید احمد خاتمی پنجشنبه شب در آئین گرامیداشت یاد شهید مدافع حرم مهدی دهقان یزدلی
 • برنامه آموزشی پنجشنبه های نیم سال اول سال تحصیلی 96-97 از 97/01/23 ال 97/02/06
 • پرس و جو / برخي مي گويند اخلاق از دين جلوتر است. جواب چيست؟
 • برگزاری جلسه درس اخلاق استاد معظم حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی طباطبائی دوشنبه 97/01/20
 • پرس و جو / ما خدا را قبول داریم و می‌خواهیم خدایمان را آن طور که دوست داریم عبادت کنیم، نه آن طور که دیگران دیکته می‌کنند.
 • پرس و جو / فرق شفا گرفتن ما [شیعیان] با کسانی که از طرق کانال‌های ماهواره‌ای، چوب، سنگ و غیره شفا می گیرند (که من اعتقادی به آنان ندارم)چیست؟

پرس و جو / بین حکم ارتداد و آیه‌ی «لا اکراه فی الدین» تناقض می‌بینم؟ پاسخ این شبهه چیست؟

این شبهات و گمان بر تناقض، اغلب ناشی از برداشت غلط و درک ناصحیح از آیه‌ی مبارکه‌ی «لا اکراه فی‌الدین» به وجود می‌آید که پیش از این در این خصوص به طور مفصل اشاره شد و می‌توانید به بخش «متفرقه» ذیل سؤال: «اگر خداوند در قرآن كريم (البقره - 256) فرموده است كه [لا إِكراهَ فِي الدّين]. يعني در دين هيچ اجباري وجود ندارد، پس چرا نظام اسلامي و يا خانواده، ما به رعايت واجبات يا پرهيز از محرمات ديني اجبار مي‌كنند؟» رجوع نمایید.

به طور خلاصه آن که استناد کنندگان به این آیه جهت توجیه آزادی عمل خود، اولاً: آیه را نیمه قرائت می‌کنند(؟!) مثل کسی که از آیه‌ی مبارکهي: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَقْرَبُوا الصَّلاةَ وَ أَنْتُمْ سُكارى‏ حَتَّى تَعْلَمُوا ما تَقُولُون‏ ... (النساء – 43) – ای مؤمنین نزدیک به نماز نشوید در حالی که مست هستید تا بدانید که چه می‌گویید ...»، فقط بخش اولش را خوانده بود و مدعی شده بود که به استناد آیه‌ی قرآن مؤمنین نباید به نماز نزدیک شوند!

در آیه‌ی مورد بحث نیز خداوند کریم می‌فرماید:

«لا إِكْراهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ يُؤْمِنْ بِاللَّهِ فقد استَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى‏ لاَ انْفِصامَ لَها وَ اللَّهُ سَميعٌ عَليمٌ» (البقره - 256)

ترجمه: هيچ اكراهى در اين دين نيست، [چرا که] همانا كمال از ضلال متمايز شد، پس هر كس به طغيانگران كافر شود و به خدا ايمان آورد، بر دستاويزى محكم چنگ زده است، دستاويزى كه ناگسستنى است و خدا شنوا و دانا است‏.

چنان چه مشاهده می‌شود، خداوند می‌فرماید: اولاً انسان را مانند موجودات دیگر مجبور نیافریده است و به او عقل و اختیار عطا نموده است و ثانیاً چون عقل و اختیار دارد و راه ضلالت و گمراهی از راه رشد و کمال برای او مشخص شده، پس لزومی به اعمال جبر نیست و ثالثاً «لا اکراه فی‌الدین» در اصل یعنی: در دین چیزی که موجب ناخوشایندی (کراهت) عقل و فطرت آدمی باشد وجود ندارد.

مضاعف بر این که «دین» به عقیده اطلاق می‌گردد و نه به «عمل» و همگان در عقیده آزاد هستند. پس، از کجای این آیه درک می‌شود که مردم در عمل آزادند؟! و مگر در هیچ مکتبی یا نظامی چنین امری ممکن است؟!

چنان در آمریکا یا اروپا که مهد و سرزمین دمکراسی معروفند: هر کسی آزاد است هر عقیده‌ای داشته باشد، اما آزاد نیست که به عقیده‌ی خود عمل کند. یک مسلمان می‌تواند به جهاد عقیده داشته باشد، اما حق مجاهده بر علیه‌ کفار را ندارد. یک دختر مسلمان آزاد است که به حجاب عقیده داشته باشد، اما اگر بخواهد به عقیده‌ی خود عمل کند، مانعش شده و مجازاتش می‌کنند. همین طور یک دانشمند مسیحی یا یهودی می‌تواند نسبت به «هلوکاست» هر عقیده‌ای داشته باشد، اما حتی اجازه بیان عقیده [که نوعی عمل است] را ندارد و به سخت‌ترین مجازات‌ها محکوم می‌گردد.

در مورد عقیده نیز دقت شود که همه در «عقیده» آزاد هستند، نه این که به هر عقیده‌ای مجاز هستند و یا هر عقیده‌ای داشته باشند خوب و محترم است. بلکه فقط آزادند، یعنی کسی آنها را در اتخاذ یک عقیده مجبور ننموده است. ممکن است عقیده‌ی کسی بر این باشد که خدا و آخرتی وجود ندارد و چون زندگی محدود به دنیاست، پس قتل و تجاوز و چپاول (اندیشه ماکیاولی حاکم بر غرب) عیبی ندارد و انسان به ارتکاب آنها آزاد است! آیا این عقیده‌ی او در آخرت مورد مؤاخذه نیست و یا آیا چون چنین عقیده‌ای دارد، در عمل نیز آزاد است که مرتکب قتل و تجاوز و چپاول گردد؟!

اگر آزادی به معنای مجاز بودن در اندیشه و عمل بود، خداوند متعال نه تنها انبیای الهی را فرو نمی‌فرستاد و امر به باید‌ها و نباید‌ها نمی‌نمود، بلکه اساساً قیامتی بر پا ننموده و بهشت و جهنمی نمی‌آفرید. چرا که محاکمه و جزا در مقابل آن چه بر آن مخیر و مختار و آزاد بودیم، معنا ندارد.

دقت شود که احکام جزایی منحصر به حکم ارتداد نیست. اگر انسان آزاد بود که هر چه می‌خواهد انجام دهد، سایر احکام مانند حد شراب، حد زنا، حد دزدی، حد قتل و سایر حدود و همه‌ی احکام بی‌معنی می‌گردید.

اما راجع به حدود و ثغور و فلسفه‌ی حکم ارتداد نیز باید در رشته‌ی فقه و شاخه‌ی احکام جزا تحصیل نمود، چنان چه در سایر موارد حقوقی نیز کسب اطلاعات و معلومات تخصصی مستلزم تحصیل در رشته‌ی حقوق و زیرشاخه‌های متفاوت آن مانند: حقوق جزا – حقوق مدنی – حقوق تجارت – حقوق بین‌الملل و ... می‌باشد.

در خاتمه لازم به ذکر است که در اسلام اثبات «ارتداد» مانند اثبات بسیاری از جرم‌های دیگر به راحتی ممکن نبوده و بسیار دشوار است. مرحوم علامه آیت الله جعفری (ره) می‌فرمود: زن مسلمانی نزد من آمد و گفت که بیچاره شدم، زیرا شوهرم مرتد شده است و اکنون باید از او جدا شوم و ...! به او گفتم: به همسرت بگو نزد من بیاید.

سپس اضافه نمود: با وی چند جلسه صحبت کردم و بسیار هم مفید بود، ولی به همسرش گفتم: شما هیچ نگران ارتداد شوهرتان نباشید، چون او اصلاً به اسلام نیامده بود که اکنون خارج شده و مرتد محسوب گردد.

 • استاد سید محمد موسوی

  استاد سید محمد موسوی

 • استاد محمود جمشیدی

  استاد محمود جمشیدی

 • استاد امیرحسین مدیحی بیدگلی

  استاد امیرحسین مدیحی بیدگلی

 • استاد عادل مقدم

  استاد عادل مقدم

 • استاد عبدالرسول شاهسون

  استاد عبدالرسول شاهسون

 • استاد حمدالله شهباز ثانی

  استاد حمدالله شهباز ثانی

 • استاد محمد حسن دلالزاده

  استاد محمد حسن دلالزاده

 • استاد محمدرضا رمضانی بیدگلی

  استاد محمدرضا رمضانی بیدگلی

حوزه علمیه المهدی(عج) : شهرستان آران و بیدگل ، سه راه معین آباد ، خیابان سلیمان صباحی ، خیابان مختص آباد   |   تلفن : ۵۴۷۲۷۲۷۸-۰۳۱   |   فکس : ۵۴۷۲۱۹۸۰   |   کدپستی : ۸۷۴۱۷۴۶۵۵۵   |   almahde@mailfa.org